Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon, lazer ışınları ile kıl köklerinin yakılarak istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesidir. İşlem, kıl kökünü veya kökleri besleyen kılcal damarları işlevsiz hale getirerek kılın dökülmesini ve bir daha çıkmamasını sağlar. Yaklaşık 25 yıldır tüm dünyada güvenli ve başarılı bir şekilde uygulanan lazer epilasyonun bugün farklı cilt ve kıl yapılarına göre tasarlanmış çeşitleri bulunmaktadır.

Günümüzde lazer epilasyon farklı dalga boylarına sahip cihazlarla gerçekleştirilmektedir: Alexandrite (İki sürümü mevcuttur: Candela ve Epicare), ND YAG, Diode Next ve Soprano Ice (Buz Lazer). Bu lazer epilasyon cihazı çeşitleri, dalga boylarıyla kıl köklerini hedef almakta ve istenmeyen tüylere karşı sağlıklı, güvenli, konforlu ve kesin çözüm sunmaktadır.

Lazer epilasyon nasıl uygulanır?

Lazer epilasyon göz çevresi hariç tüm vücudumuza gönül rahatlığıyla yaptırabileceğimiz bir işlem. Ancak bu işlem hakkında bilmemiz gereken birtakım önemli noktalar var. Vücudumuzdaki kılların hepsi aynı renkte, kalınlıkta ve yapıda değil. Ayrıca derimizin rengi de vücudumuzun her noktasında farklılık gösteriyor. Bu nedenle lazer epilasyon sürecinde istenen sonuçların alınabilmesi için farklı lazer tipleriyle karma bir uygulama yapılması gerekiyor. Lazer epilasyonda dikkat edilmesi gereken en önemli şey, uygulamanın doğru bölgeye, doğru lazer epilasyon cihazıyla, en uygun dozda ve alanında uzman bir dermatolog gözetiminde gerçekleştirilmesi. Bu nedenle gelişkin teknolojiye sahip, yüksek donanımlı bir sağlık ve estetik merkezinde yapılması hayati önem taşıyor.

Dermatolog tarafından gerçekleştirilen konsültasyon sonrasında kişinin kıl ve cilt tipine en uygun lazer epilasyon cihazı ve çeşidinin yanı sıra seans sayısı ve aralığı da belirleniyor. Dermatolog, kişinin cilt ve kıl tipine göre başlangıçta farklı bir lazer epilasyon cihazı kullanırken sürecin sonlarına doğru daha farklı bir lazer epilasyon cihazını uygun görebiliyor.

Lazer epilasyon cihazı çeşitleri ve özellikleri

Alexandrite Lazer

Koyu renkli kıllara sahip açık tenli kişiler için oldukça uygun olan Alexandrite lazer, kıla rengini veren melanin pigmentini hedef alarak atış yapıyor. En güçlü dalga boyuna sahip olan Alexandrite lazer, kıllar ne kadar koyu renkli ve kalınsa o kadar iyi sonuç veriyor. Lazer atışlarının jel kullanılmadan ve cilde temas etmeden gerçekleştirildiği bu yöntem, kılları koyu renkli olan açık tenli kişilerde kısa sürede oldukça başarılı sonuçlar alınmasını sağlıyor.

ND YAG Lazer

Kıl köklerini değil, bu kökleri besleyen kılcal damarları hedef alan ND-YAG lazer; esmer, koyu tenli ve bronz cilde sahip, kıl yapısı çok ince kişilerde oldukça başarılı sonuçlar veriyor. ND YAG lazerin dalga boyları derinin en alt tabakalarına dek inip kıl kökünü besleyen damarlara atış yaparak işlevsiz hale getiriyor. Böylelikle beslenemeyen kıl kökleri dökülüyor ve yeniden çıkmıyor. Cildin ve çevre dokuların melanin seviyesini etkilemediği için koyu tenli kişilerde güvenle kullanılabilen ND YAG lazer, özel soğutucu birimiyle üst deriyi koruyarak neredeyse acısız bir şekilde istenmeyen tüyleri kalıcı olarak yok ediyor. Yüz bölgesindeki tüylerden kurtulmak isteyen kişilerin tercih ettiği NG YAG lazer, özellikle erkeklerde sırt, omuz ve göğüs gibi derinde yerleşimi olan kılların yok edilmesinde de oldukça etkili sonuçlar veriyor. Lazer epilasyonda vücudun en zor kısmı olan yüz bölgesi, NG YAG lazer sayesinde pürüzsüz ve aydınlık bir görünüme kavuşuyor.

Diode Next Lazer

Hem kıla hem de köküne aynı anda atış yapabilen hibrit bir teknolojiye sahip diode lazer, istisnasız her cilt ve kıl tipinde başarıyla uygulanarak istenilen sonuçların alınmasını sağlıyor. Açık sarı, gri ve tüy inceliğinde kıllarda bile etkili olan diode lazer teknolojisi cilde buz başlıklar ve jelle, ilgili bölgeyi adeta ütüler gibi uygulanıyor. Esteworld’de Diode Next Lazer ve Soprano Ice olmak üzere buz başlıklı iki adet diode lazer bulunuyor.

Soprano Ice Lazer (Buz lazer epilasyon)

Tüm kıl ve cilt tiplerinde konforlu ve güvenli bir şekilde kullanılabilen Soprano Ice lazer, yaz aylarında dahi uygulanabiliyor olmasıyla öne çıkıyor. “Buz lazer epilasyon” olarak adlandırılan Soprano Ice, lazer epilasyon sürecinin acı ve ağrı hissedilmeden oldukça konforlu bir şekilde tamamlanmasına imkan tanıyor. Uygulama esnasında buz lazer epilasyon cihazı, jel sürülmüş olan ciltte ütü yapıyormuş gibi gezdiriliyor. Soprano Ice lazer epilasyon cihazının özel buz başlığı, uygulama alanını soğutarak acıyı ve ağrıyı ortadan kaldırıyor. Serin bir masaj yapılıyormuş gibi hissederken en sarı ve ince tüylerden bile ağrısız bir şekilde kurtulmanızı sağlayan Soprano Ice lazer, dört mevsim konforlu bir şekilde uygulanabiliyor. 2×1 cm’lik başlığı ile daha geniş alana uygulama yapabilen Soprano buz lazer epilasyon cihazında böylelikle seans süresi de oldukça kısalıyor.

Her seans yaklaşık ne kadar sürüyor?

Lazer epilasyonda her seans seçilen cihaza, kıl ve cilt yapısına ve uygulama yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 25 dakika ile 1,5 saat arasında sürüyor. Tüm vücut lazer uygulaması yaklaşık 1-1,5 saatte gerçekleştiriliyor. Bu komplike işlemde, bölgeye ve kıl tipine göre tüm lazer epilasyon cihazı çeşitleri, karma bir şekilde kullanılabiliyor.

Lazer epilasyon sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Lazer epilasyon sonrasında o bölgede, işlemin etkili olduğunu gösteren küçük kızarıklıklar oluşabiliyor. Uygulama sonrasında hem bu kızarıklıkları azaltmak hem de yatıştırıp nemlendirmek için cilde özel bir losyon sürülüyor. İşlemden sonra en az sekiz saat ilgili bölgeye su değmemesi ve yaklaşık bir ay boyunca direkt güneş ışığına maruz kalınmaması oldukça önemli. Güneşe çıkılacağı zaman özellikle yüz bölgesinde, yaz-kış fark etmeksizin mutlaka yüksek faktörlü güneş koruyucu krem kullanılması gerekiyor. İşlem sonrasında bir hafta boyunca hamama gitmemek; kese, lif, peeling ve solaryum gibi uygulamalardan kaçınmak gerekiyor.

Lazer epilasyon cildi kurutan bir uygulama olduğundan süreç boyunca yoğun nemlendiricilerle cildi bol bol nemlendirmek büyük önem taşıyor. Bu dönem için özellikle cildi nemlendiren ancak kıl kökünü beslemeyen lazer sonrası kullanımına uygun, özel kremler tavsiye ediliyor.

İstenen sonuçlar kaç seansta alınıyor?

Lazer epilasyonda yüz seansları birer aylık aralıklarla vücut seansları ise 1-2 aylık aralıklarla gerçekleştiriliyor. Her işlem sonrası kontrol seansları yapılıyor. Bu kontrollerde kılların dökülme veya incelme oranına göre seanslara farklı bir lazer epilasyon cihazıyla devam edilebiliyor. Kişiden kişiye değişmekle birlikte seans sayısı 4-8 arasında değişiyor. Kişinin kıl ve cilt yapısına göre farklılık göstermekle birlikte çok özel bir durum olmadığı sürece pek çok kişide 5-6 seansta istenen sonuçlar alınıyor. Lazer epilasyon konforunu tercih edenler 1-1,5 aylık periyotlarla 5-6 seansta, uygulama yapılan bölgedeki istenmeyen tüylerin neredeyse hepsinden kurtuluyor.

Lazer epilasyon kılları tamamen yok eder mi?

Lazer epilasyon sonrasında kişiler istenmeyen tüylerinin hemen hepsinden kalıcı olarak kurtuluyor. Ancak nadiren de olsa kıl köklerinden bazıları tekrar canlanabileceğinden yılda bir veya iki kez, yaza ve kışa girerken koruma seansı alınması öneriliyor.

Lazer epilasyon hangi durumlarda yapılamaz?

  • 18 yaşın altındaki kişilere yapılamıyor. Yapılmasını gerektiren bir durum varsa ailesinin onay formu doldurması gerekiyor.
  • Hamilelik ve emzirme döneminde yapılamıyor. Seanslara emzirme dönemi bittikten 6 ay sonra başlanabiliyor.
  • Işığa duyarlılık gösteren ilaçları kullanması gereken kişilere yapılamıyor. İlk görüşmede dermatolog, kişinin hangi ilaçları kullandığını sorarak lazer epilasyon yapılıp yapılamayacağına karar veriyor.
  • Cildi çok hassas olan kişilerde küçük bir bölgede deneme yapılıyor; işleme devam edilip edilmeyeceği alınan reaksiyona göre belirleniyor.